O mnie
Cześć, jestem Kamil i zajmuję się wyprawą skór owczych, czyli jestem garbarzem. Jeszcze parę lat temu nie wiązałem swojej przyszłości ze skórami. Studiowałem mechanikę i budowę maszyn na AGH i zastanawiałem się, jak najprościej budować układy napędowe maszyn. Po pięciu semestrach na uczelni stwierdziłem, a może to studia stwierdziły, że nie jest to moje powołanie. Zawsze myślałem, żeby zająć się zarządzaniem ludźmi, lecz najbardziej chciałem prowadzić własną działalność.
O zakładzie garbarskim
Tak się złożyło, że mój ojciec od 1993 roku prowadził zakład kuśnierski, który swoje lata świetności miał już dawno za sobą. Budynek, jak i maszyny, stały praktycznie nieużywane. Postanowiłem coś z tym zrobić, szkoda było zmarnować taką okazję. Zająłem się promowaniem naszego zakładu. Na początku wybrałem rynek lokalny, w końcu Podhale słynie nie tylko z pięknych widoków, ale ma też bogatą historię związaną z garbarstwem. Nie sposób wyobrazić sobie tamtejsze stragany bez pięknych wyrobów skórzanych. Kolejnym etapem był Facebook, tak, żeby klient indywidualny również wiedział o moim istnieniu. Nie oszukujmy się, taka reklama nie była wystarczająca. Wiele osób wciąż o mnie, jak i zakładzie, nie słyszało.
Zdecydowałem się więc na stworzenie strony internetowej oraz sklepu, które promują skóry garbowane przeze mnie. Można tam znaleźć bogatą ofertę produktów najwyższej jakości – ręczę za to! Strona jest regularnie rozbudowywana, prowadzony jest też blog. Powstał, by przybliżyć klientom, jak i wszystkim zainteresowanym, proces garbowania. Można przeczytać na nim również o rodzajach i zastosowaniach skór, oraz znaleźć dane z całej branży.
Faktem jest, że wybór zawodu, w którym chciałbym się rozwijać, miałem ułatwiony. Nie zmienia to jednak faktu, że uwielbiam skóry. Uważam je za produkt niedoceniany we współczesnym świecie. Jest to spowodowane głośnymi kampaniami ekologów, którzy prowadzą je przeciwko branży garbarskiej mimo braku wiedzy o procesie wytwórczym, jak i pozyskiwaniu skór. Ale o tym kiedy indziej.
Dlaczego garbarz?
A na koniec, odpowiem na pytanie z tytułu wpisu. Dlaczego garbarz, a nie kuśnierz? Według słownika sjp.pwn.pl, garbarz to osoba zajmująca się garbowaniem skór- dzięki Internecie za tę wyczerpującą odpowiedź! Garbarz jest osobą odpowiedzialną za szereg procesów. Celem jest doprowadzenie skóry do stanu takiego, aby była uznana za użytkową, czyli wyprawioną. Głównym założeniem tych procesów jest pozbycie się nadmiaru tłuszczu z lodru , czyli wewnętrznej części skóry, jak i z włosia. Procesy te prowadzą do zwiększenia wytrzymałości skóry oraz zapobiegają procesowi rozkładu, który wiąże się np. z wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu. Z drugiej strony, kuśnierz to osoba, która z owoców pracy garbarza szyje, między innymi, płaszcze skórzane i futra. Praca kuśnierza nie wiąże się z wyprawą skór. To garbarz odpowiedzialny jest za zachowanie jej naturalnego piękna, podczas gdy kuśnierz, nadaje jej nowy kształt.